Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Brodsko-posávska župa E-mail

Brodsko-posávska župa (po chorvátsky Brodsko-posavska županija) je jedna z chorvátských žúp. Leží v chorvátskej časti Slavónie, a jej hlavným mestom je Slavonski Brod. Župa hraničí s Bosnou a Hercegovinou, jej entitou Republikou srbskou, v Chorvátsku potom zo župami Sisacko-moslavinskou, Osijecko-baranjskou, Požecko-slavónskou a Vukovarsko-sriemskou. Svoj názov získala ako podľa hlavného mesta, Slavonského Brodu, tak podľa rieky Sávy, ktorá tvorí jej južnú hranicu a zároveň aj štátnu hranicu medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou. Jej územie je nížinné, okolo Sávy sa nachádzajú tiež lužné lesy, pri severnej hranici je malá pahorkatina, dosahujúca výšku najviac 500 m. Obyvatelia sú Chorváti, pred občianskou vojnou a rozpadom Juhoslávie tu ale žili aj Srbi; vďaka nim tu tak zostalo stále množstvo opustených domov. Infraštruktúra oblasti je stále ešte poničená z čias ozbrojených stretov, napriek tomu vďaka medzinárodnej pomoci sa situácia v mnohom zlepšila. Rovnobežne s riekou Sáva, mestom Slavonski Brod prechádza dialnica z Belehradu do Záhrebu a rovnakým smerom vedie aj železničná trať.

bp župa

Významné mestá

- Slavonski Brod (hlavné)

- Nova Gradiška

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.