Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Národný park Plitvické jazerá E-mail

NÁRODNÝ PARK PLITVICKÉ JAZERÁ
(PLITVIČKA JEZERA)

 

Pohladí zrak aj dušu
Priezračná voda sýtej tyrkysovej farby, zurčiace vodopády s tancujúcimi kvapkami vody, ktoré na pozadí slnečného podtónu a chorvátskeho vánku vytvárajú hravý ligot vodných diamantov, čím dotvárajú nádheru celej scenérie pohládzajúcej nielen oko, ale i dušu mnohých návštevníkov. Všetky spomínané asociácie, ba aj mnoho ďalších obrazov sa človeku vynárajú v pamäti pri spomienke na najstarší národný park Chorvátska známy pod pomenovaním PLITVICKÉ JAZERÁ. Jednoducho symfónia farieb a súzvuk tónov ...

 

Niečo z histórie
Pojmom národný park sa Plitvické jazerá datujú od roku 1949, aj keď za chránenú oblasť boli vyhlásené o niekoľko rokov skôr, a to už v roku 1932. Tento národný park je charakteristický svojou unikátnosťou vo svete, čím si právom zaslúžil aj zápis do prírodného svetového dedičstva UNESCO, udialo sa tak v roku 1979.

Geografické údaje
Národný park Plitvické jazerá patria medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Chorvátska. Plitvické jazerá sa nachádzajú na trase k pobrežnému a morskému Chorvátsku medzi hlavným mestom Zahrebom (Zagreb) a prímorským mestečkom Zadar (jednou z vyhľadávaných turistických destinácií).
Samotný národný park zaberá rozlohu takmer 300 km². Na tejto ploche sa rozprestiera úchvatný kolos tiahnuci sa po dĺžke takmer deviatich kilometrov, na tvorbe ktorého sa podieľa šestnásť terasových jazier umiestnených v rôznej nadmorskej výške a navzájom poprepájaných rôznorodými vodopádmi.

Čo ponúkajú Plitvické jazerá?
Pre nadšencov pešej turistiky pripravili Plitvické jazerá množstvo atraktívnych turistických chodníkov. Jeden breh jazera s druhým spájajú kľukaté drevené chodníky a mostíky, ktoré sa nachádzajú nad úrovňou jazier. Okrem uvedenej alternatívy je možné prehliadnuť si Plitvické jazerá aj prostredníctvom turistického vláčika. K dispozícii je aj autentickejší spôsob, a to konkrétne plavba loďou.
Plitvické jazerá sa členia na dve skupiny: Horné a Dolné jazerá. K tzv. Horným jazerám sa zaraďuje dvanásť jazier, ktoré sú položené vo vyššej nadmorskej výške a končia najväčším jazerom zvaným Kozjak. Má dĺžku 2 km a hĺbku 46 m. Z neho sa voda prelieva do tzv. Dolných jazier – je to sústava štyroch plytších, rozlohou menších a v nižšej nadmorskej výške situovaných jazier. Obkolesuje ich prekrásny kaňon, ktorý vo vápencových skalách vyhĺbila rieka. K jazerným vodám sa na ich konci pripája obrovským 72 metrovým vodopádom potok Plitvica, podľa ktorého sa nazýva celý súbor smaragdovozelených až tyrkysových jazier pestrých rozmerov.
Jazerá sú v letnom období vyhriate na príjemných cca 24 ºC, čo podnecuje mnohých návštevníkov k osvieženiu, ktoré im istotne v horúcom počasí padne vhod. Okrem samotných jazier, mohutných skál, vodopádov a kaskád, či prevažne bukových lesov a drobných lúk sa v parku nachádza aj niekoľko pôsobivých jaskýň, z ktorých je možné navštíviť približne dvanásť, tie sú dostupné pre verejnosť. K najznámejším patria napr.: Golubinjača, Mračnjača alebo Velika pećina.
Čo sa fauny a flóry týka, listnaté (najmä buk) a ihličnaté (jedľa, smrek) lesy sa stali domovom pre medvede, vlky, líšky, rysy alebo jazvece. V korunách stromov sídli a vzdušný priestor Plitvických jazier brázdi vyše 140 druhov vtákov. Na lúkách sa môžete kochať ladným letom krehkých motýľov, v priehľadných vodách jazier zase bystrým pohybom pstruhov – na ich lov treba mať však osobitné povolenie od správy národného parku. K najkrajším pralesom Dinarida patrí v Plitvických jazerách Čorkova uvala.

Plitvické jazerá a Poklad na Striebornom jazere
Aj verní fanúšikovia tzv. mayoviek si prídu na svoje. Národný park Plitvické jazerá sa môže okrem svojej nádhernej prírodnej scenérie pochváliť práve tým, že sa tu nakrúcal legendárny film o Vinnetouovi známy ako Poklad na striebornom jazere. Očarujúcejšie prostredie si režiséri nemohli naozaj vybrať.

Národný park Plitvické jazerá boli miestom, ktoré tvorilo kulisu filmu Poklad na Striebornom jazere. Naďalej však zostáva lokalitou, ktorá je neoceniteľným pokladom a pýchou celého Chorvátska.

 

 TIP: Čo takto ideálna dovolenka? Chorvátsko je na ňu ako stvorené..  

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.