Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Katedrála sv. Jakuba (Šibenik) E-mail
Katedrála sv. Jakuba (Šibenik)

ŠIBENIK sa rozprestiera pri ústí rieky Krka na pobreží Chorvátska. Mnohí ho zaraďujú k najkrajším mestám na chorvátskom pobreží. Oplýva rôznymi monumentálnymi pamiatkami z čias dávnej i menej dávnej histórie, ale aj neopakovateľnou atmosférou moderného letoviska. Myslíte si, že nie je možné snúbiť obidve charakteristiky na jednom priestore, lepšie povedané v jednom meste? Tvrdíme pravý opak. Skúste sa o tom spolu s nami presvedčiť.

Aké zaujímavosti ponúka Šibenik?
Zachoval sa tu Kniežací palác, sídlo benátskeho miestodržiteľa, v ktorom je dnes mestské múzeum. Za ním sa nachádza malý gotický Kostol sv. Barbory s barokovou zvonicou a s cennou zbierkou cirkevného umenia. Nájdeme tu aj neskororenesančný Kostol sv. Mikuláša z 18. storočia. Na severnom konci Námestia Chorvátskej republiky zvaného aj Dómske námestie stojí pomník z roku 1961, ktorý bol postavený na počesť staviteľa Juraja Dalmatinaca. Pri prehliadke mesta nemožno vynechať goticko-renesančnú stavbu Nový kostol, Kostol sv. Jána Krstiteľa a gotický Kostol sv. Františka.
Netreba zabudnúť ešte na jednu zaujímavú atrakciu, a tou je každoročne sa konajúci Medzinárodný detský festival.
Avšak najväčším klenotom, ktorým sa môže Šibenik hrdo a právom pýšiť, je kamenná katedrála, ktorá je zároveň neprehliadnuteľnou ukážkou jedinečného skĺbenia prvkov renesančnej a gotickej architektúry v celom Chorvátsku. Je reč o KATEDRÁLE SV. JAKUBA, ktorá bola v roku 2000 zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Katedrála sv. Jakuba
Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku je trojloďová bazilika s troma apsidami a kupolou, ktorá sa rozprestiera v celej svojej honosnosti na Námestí Chorvátskej republiky. Jej výška vo vnútri dosahuje 32 m a šírka 39 m. Výstavba kostola, ktorý je postavený z vápenca a bračského mramoru, začala v roku 1431 a trvala až do roku 1536. Pod pomerne dlho trvajúce vybudovanie katedrály sa podpísalo uplatnenie viacerých umeleckých slohov. Stavba katedrály začala v benátskom gotickom štýle, ale dokončená bola v štýle toskánskej renesancie. Aj na jej stavbe sa podieľalo viacero rôznorodých umelcov. Stavbu začali majstri z Benátok, po ktorých stavbu prevzal sochár a staviteľ Jurij Dalmatinec. Katedrálu napokon dokončil taliansky majster a Donatellov žiak v jednej osobe – Nikola Firentinac.

Uplatnenie špecifickej stavebnej, resp. kamenárskej techniky
So stavbou sa začalo v roku 1431 na mieste menšej katedrály, takže sa pri stavbe novej katedrály využíval materiál predošlého kostola. Stavebný kameň sa vozil z ostrovov Korčula, Brač, Rab a Krk. Táto sakrálna pamiatka je výnimočná práve tým, že nemá ako jediná stavba murované prvky a múry. Pri tvorení klenieb a kupoly sa uplatnila ojedinelá metóda, ktorú prvýkrát použil Juraj Dalmatinac. Základ tejto metódy spočíval v tom, že sa do celku ukladali presne vytesané kamenné dosky. Išlo o skladanie týchto dielov, čím sa dosiahol celkový súlad vnútorného i vonkajšieho vzhľadu katedrály. Najlepšie túto techniku badať na hlavnej fasáde.
Vonkajšia strana kostola je ozdobená 72 renesančnými portrétmi v tom čase významných osobností. K zaujímavým pamiatkam patrí napr.: Leví portál alebo krstiteľnica.

Iné kultúrnohistorické zaujímavosti
Na južnú stranu katedrály nadväzuje Biskupský palác z 15. storočia. Pred katedrálou sa nachádzajú štyri studne. Kedysi fungovali ako zásobníky vody, dnes plnia funkciu tzv. multimediálnych centier, ktoré poskytujú informácie pre nadšených návštevníkov.

Šťastie v nešťastí
Na prelome rokov 1991 až 1992 bola katedrála zasiahnutá delostreleckým granátom, ktorý preletel cez strechu až dovnútra. Našťastie však nevybuchol a táto unikátna stavba sa zachovala vďaka tejto šťastnej náhode, či pomoci všetkých svätých až dodnes. 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.