Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Národný park Kornati E-mail

NÁRODNÝ PARK KORNATI


Väčšie alebo menšie ostrovy vynárajúce sa z morskej hladiny ako huby po daždi vyzerajú ako drobné kamienky roztrúsené na husto vo vode ... Aj takto jednoducho, a pritom poeticky by sme mohli jedným dychom charakterizovať KORNATI.


Legenda o Kornatských ostrovoch
Legenda hovorí o tom, že Kornati sú kopou bielych skál, ktoré do mora pohodil Boh. Keď si po vykonaní svojej práce prezrel vlastné dielo, zjavil sa mu na tvári výraz maximálnej spokojnosti, čo nasvedčovalo tomu, že nadobudol hlboký pocit zadosťučinenia. Nad mieru spokojný nebol podľa legendy len sám Boh, ale spokojní sú aj turisti obdivujúci túto čoraz častejšie vyhľadávanejšiu nádheru.

Základné geografické údaje
Kornati je národným parkom od roku 1980, v podstate ide o súostrovie – tvorí ho 140 mohutných ostrovov, drobných ostrovčekov a skalných útesov rozmanitých rozmerov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 220 km². Spomínané súostrovie nesie svoje pomenovanie podľa najväčšieho z ostrovov nazývaného Kornat (32,6 km²).
Kde sa nachádza Kornati? Leží v strednej časti chorvátskeho Jadranu, lemuje, resp. tiahne sa v smere pobrežných horských pásiem. Rozprestiera sa cca 28 km západne od známeho letoviska Šibenik.
Do národného parku je možné dopraviť sa jedine loďou, a to vlastnou alebo zapožičanou, či prostredníctvom turistických kancelárií, ktoré sprostredkovávajú výlety na Kornati. Správa národného parku Kornati sídli v Murteri na rovnomenne zvanom ostrove.

Krátko z histórie Kornati
V dávnej minulosti bolo súostrovie Kornati osídlené. V súčasnosti sa doň vracia život len počas leta, kedy do svojich sedliackych a rybárskych chalúp prichádzajú ich majitelia. Mnohokrát boli Kornati obľúbeným terčom dobyvateľov a zbojníkov. Nachádzame tu aj hotové pamiatky a pozostatky z rímskych stavieb.

Kornati v súčasnosti
Národný park Kornati je rajom pre moreplavcov, potápačov, ale aj tých, ktorí radi podnikajú dobrodružné výlety a la Robinson Crusoe. Potápačom ponúkajú Kornati prekrásny podmorský svet, ktorý prezentuje krištáľovo čistá morská voda v pestrofarebnom duchu – červené koraly, rôznofarebné druhy rýb, mušle a iné. Pre dobrodruhov poskytuje pobyt plný napätia a vzrušenia na opustených ostrovoch. Na pozadí nedotknutej prírody sa môžu v okolí mora venovať vlastným záľubám.
Na ostrovoch Piškera a Žut sú svetoznáme jachtárske základne s vysokými hodnoteniami v povedomí celej Európy. Vynikajúcu povesť má najmä jachtárska škola v Piškere. Kornati sú nepochybne známe aj svojím rybolovom. Vody v okolí súostrovia Kornati slúžia ako bohatý lov rýb, hlavonožcov a iných morských živočíchov. Na ostrovoch nájdeme cca 20 reštaurácií, ktoré sa zameriavajú na prípravu rybacích špecialít.

Niekoľko zaujímavostí
Vedeli ste, že ...:

... prvým návštevníkom Kornatských ostrovov bol anglický kráľ Eduard VIII.?

... na ostrove ma trvalý pobyt len približne 30 ľudí?

... tu nie sú žiadne vodné toky, ani pramene sladkej vody? A že práve pre nedostatok pitnej vody tu nie je možné celoročné bývanie?

... na Kornati nie je zavedená elektrická energia?

... napriek drsným životným podmienkam sa tu darí chovu oviec a že si zvykli na pitie morskej vody?

... sa pastieri dožívajú úctyhodného veku údajne vďaka tvrdému životu na Kornati, ktorý ich značne zocelil?

... medzi ostrovmi Dugi otok a Katina je plytký prieliv zvaný Mala Proversa, kde môžete vidieť priamo vo vode nachádzajúce sa mohutné stavby z obdobia Rímskej ríše, ktoré kedysi stáli na pevnine?

... mnohé zátoky slúžili pirátom ako prístavy a mnohé z nich boli počas 2. svetovej vojny úkrytom partizánov?

... na niektorých ostrovoch zostali vraj neobjavené pirátske skrýše s pokladom?

Nemyslíte, že tento národný park stojí za návštevu? Mnohí si tu prídu na svoje, nezáleží, akým spôsobom sa podujmete na prehliadku. Jedno je však isté – všetci opustia najhustejšie súostrovie Jadranu užasnutí jeho pompéznosťou.
 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.