Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Diokleciánov palác (Split) E-mail
Diokleciánov palác (Split)

Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie letoviská, ktoré sa rozprestierajú na chorvátskom pobreží, sa zaraďuje aj mestečko SPLIT– pýcha celého Chorvátska. V súčasnosti predstavuje veľmi významné hospodárske, dopravné a samozrejme aj kultúrne centrum Dalmácie. Jeho história však siaha do dávnych čias a je neodlučiteľne spätá s menom Diokleciána.

Kto bol Dioklecián?
Dioklecián žijúci v rozpätí rokov 243 – 313 n. l. (celým menom Gaius Aurelius Valerius Deokletianus) bol po dlhej dobe prvým cisárom, ktorý sa na rímskom tróne udržal viac ako dvadsať rokov, za čo vďačí svojmu organizačnému talentu a vojenským schopnostiam. Jeho nástupom na trón sa v rímskych dejinách začína obdobie neskorého cisárstva.


Dioklecián a jeho zásluhy na vzniku mesta Split
V rokoch 295 – 305 n. l. nechal Dioklecián vybudovať v Dalmácii mohutný prepychový palác, okolo ktorého sa postupne rozrástlo starorímske mesto Split. Stavba známa pod názvom DIOKLECIÁNOV PALÁC tvorila teda v minulosti základ, resp. jadro Splitu a v súčasnosti predstavuje neodmysliteľnú súčasť jeho kultúrnohistorického centra a najnavštevovanejšiu atrakciu pre turistov z celého sveta.

Diokleciánov palác

Najprv navštevoval Dioklecián palác len počas letných mesiacov. Keď však v roku 305 n. l. odstúpil z vládnuceho postu, odsťahoval sa do svojho novovybudovaného paláca, kde strávil posledné roky svojho života. Je tu dokonca aj pochovaný.

Palác má štvoruholníkový pôdorys s rozlohou 38 500 m². Možno ho charakterizovať ako najlepšie zachovanú antickú stavbu v Chorvátsku, ktorá v sebe nesie prvky antickej vily a opevneného hradu. Palác bol postavený zo slávneho bieleho bračského kameňa a obývaný bol už od 5. storočia. Vedeli ste, že v súčasnosti predstavuje jediný obývaný rímsky palác na svete? Áno, už vyše 1 700 rokov sa v jeho hradbách odohrávajú životy mnohých obyvateľov Dalmácie. V podzemí sa rozprestierajú pivnice, ktoré sú dnes prerobené na výstavné priestory, galérie. Mnohé otvorené námestia paláca slúžia ako zaujímavé a históriou sálajúce pódia pre rôzne kultúrne vystúpenia.

Socha Grgura Ninského
Do historického komplexu môžu vojsť jeho obdivovatelia cez štyri pôvodné brány z každej svetovej strany. Pred jednou z brán, konkrétne pred severnou bránou zvanou Zlatá brána je umiestnená socha Grgura Ninského, ktorú vytvoril chorvátsky umelec Ivan Meštrović na počesť významnej osobnosti z histórie Chorvátov, a to Grgura Ninského, ktorý sa zaslúžil o vykonávanie omší v chorvátskom jazyku. Podľa legendy sa splnia všetky priania tomu a obráti sa naňho šťastie vtedy, keď sa dotkne palca tejto impozantnej sochy.

Peristil
Centrom paláca je námestie Peristil, ktoré je vybudované z kameňa dovezeného priamo z Egypta. Z tejto lokality doviezli stavitelia aj sfingu, ktorá sa nachádza taktiež v Peristile. Jej úlohou je chrániť mauzóleum, kde bol pochovaný samotný cisár Dioklecián. Môžete tu zažiť Diokleciánov večer, či romantické večery pri domácej hudbe.
Na základoch spomínaného mauzólea bola v 7. storočí vybudovaná Katedrála sv. Domnia (Sveti Duje), ktorá sa nachádza v rámci paláca. Bola pomenovaná podľa patróna a ochrancu mesta Split svätom Dominikovi.
Oproti mauzóleu je situovaný Jupiterov chrám s elegantným portálom, ktorý bol prestavaný na baptistérium. Dodnes je ešte dobre zachovaný.

Aj keď je staré centrum Splitu a Diokleciánov palác chránenou pamiatkou UNESCO (jeho zápis do zoznamu svetového dedičstva sa datuje od roku 1979), mesto žije napriek všetkému rušným životom modernej súčasnosti poznačenej dotykom turizmu.


 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2024. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.