Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Splitsko-dalmatínska župa E-mail

Splitsko-dalmatínska župa alebo Splitsko-dalmátska župa (chorv. Splitsko-dalmatinska županija) je župa v chorvátskej Dalmácii, v južnom cípe krajiny. Jej hlavným mestom je Split. Župa hraničí na severe s Šibenicko-kninskou župou, na východe s Federáciou BiH a na juhu s Dubrovnícko-neretvianskou župou. Územie Splitsko-dalmatínskej župy je hornaté, prímorské, s mnohými ostrovmi (Brač, Hvar, Vis). Nepreteká tadiaľ žiadna väčšia rieka. Najdôležitejšia pre celú oblasť je turistika, veľa ľudí z celej Európy jazdí do miestnych kultúrne bohatých miest aj krajiny - vďaka vápencovej krajine sú tu pozoruhodné krasové útvary. Veľmi lákavé je aj more; počas posledných desaťročí sa z malých rybárskych dediniek stali prímorské letoviská (napr. Makarská riviéra). Obyvatelia sú Chorváti, žije ich tu 463 000 na ploche o rozlohe 4 534 km².

csd

Významné mestá

- Split (tal. Spalato) (hlavné)

- Hvar (tal. Lesina) (hlavné mesto ostrova Hvar)

- Trogir

- Solin

- Omiš (tal. Almissa)

- Drniš

- Makarska

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.