Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Základné informácie o Chorvátsku E-mail

Mapa Chorvátska
Nachádza sa v juhovýchodnej Európe, na Balkánskom polostrove, na brehu Jadranského mora a na mnohých ostrovoch v Jadranskom mori. Patria mu dve tretiny kamenistého pobrežia Jadranského mora (polostrov Istria a Dalmácia).  Jadranské more (Adriatické more) je polouzatvorené more Stredozemného mora. Plocha asi 144 000 km², max. hĺbka 1 589 m, prevažujú hĺbky do 200 m. Teplota povrchových vrstiev vody v lete 24-26 °C, v zime 7-13 °C, slanosť 35-38 promile.

Národnostne zloženie je Chorváti 90,6%, Srbi 4,5%, Bosniaci 0,5%, Maďari 0,4%, Slovinci 0,3%, Česi 0,2%, Albánci 0,3%, Čiernohorci 0,1%, Rómovia 0,2%, ostatní 3,9%.

Chorvátsko sa delí hierarchicky delí na 20 žúp a mesto Záhreb. Administratívne členenie Chorvátska bolo v roku 1992 na základe ústavy z roku 1990 zavedené ako župné zriadenie a len s malými zmenami pretrvalo až dodnes. Keď bolo Chorvátsko súčasťou Juhoslávie, delilo sa na tzv. opčiny (po chorvátsky: općina), ktoré boli menšie ako súčasné župy. Pomenovanie opčina bolo ponechané súčasným obciam, na ktoré sa župy delia a sú menšie ako "staré" opčiny.

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.