Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Národný park Risnjak E-mail

NÁRODNÝ PARK RISNJAK


Národný park RISNJAK vábi, ba priam magneticky priťahuje predovšetkým horolezcov, speleológov, biológov, ale aj mnohých iných tzv. „nezvyčajných“ turistov či milovníkov človekom nedotknutej prírody, v ktorej sa snúbi dych vyrážajúce prírodné prostredie, pestrá fauna a flóra, čerstvý vzduch, prenikavá vôňa lesného ihličia s božským pokojom a čistotou. Všetko, ba aj omnoho viac nájdete v bezprostrednej blízkosti mestského obydlia (Delnica, Rijeka, Karlovač a Zahreb). Neveríte? Stačí len raz vidieť, ako stokrát počuť, a sami sa presvedčíte.


Vymedzenie na mape
Risnjak leží severovýchodne približne 30 km od mestečka Rijeka smerom do vnútrozemia. Ide o neveľký horský masív s rozlohou 40 km², ktorý sa začleňuje do pohoria Gorski Kotar (Horský okres). Najvyšším vrchom Risnjaku je Veliki Risnjak s nadmorskou výškou 1528 m n. m.

Všeobecné poznámky
Vedeli ste, že názov tohto národného parku je odvodený od pomenovania druhu mačky divej – rysa, ktorý tu našiel svoje útočisko? Tento živočíšny druh je ohrozený, a preto je aj chránený, čo ich obidvoch v tomto ohľade navzájom spája.
Risnjak sa datuje národným parkom od roku 1953. Hlavným dôvodom pre jeho vyhlásenie boli lesy, ktoré pokrývajú takmer 60% plochy horského masívu, a preto sa považujú za najlesnatejšie územie celého Chorvátska. Viac než 4600 ha bolo zaradených do zóny najvyššej ochrany. T. z., že tam nie je možný žiaden priamy či nepriamy ľudský zásah. Zvyšná časť patrí do zóny miernej ochrany.
Spomínaný masív je vápencového charakteru, z toho vyplýva, že nedisponuje pozemnými vodnými tokmi, aj napriek tomu sa lesy vyznačujú svojou bujnosťou. Na zavlažovaní sa však podieľa podzemný systém povodia rieky Kupa.

Čo nezabudnuteľné ponúka Národný park Risnjak?
V parku sa nachádza množstvo adekvátne označených turistických chodníkov, ktoré návštevníkom a milovníkom prírody ponúkajú rozličné kategórie prírodných krás na prebádanie. Záleží na vás, čo si z predostretých možností vyberiete.
Prechádzkami po náučných chodníkoch môžete obdivovať mnohé rastlinné druhy, na čistinkách a na stráňach neuniknete ani pred pestro sfarbenými kobercami alpských kvetov a zamatovo bielemu kvetu chráneného plesnivca.
Na potulkách národným parkom neujdete ani pred čerstvým vzduchom a vôňou prevažne jedľového ihličia, ktoré sa mieša s jednotlivo rastúcim smrekom a hodne zastúpenými listnatými stromami, ako je napr. buk alebo horský javor.
Pútavé sú aj organizované pozorovania rysov alebo medveďov. Vyskytujú sa tu aj srny, jelene, kamzíky, diviaky, divé mačky, líšky a supy bielohlavé. Vo vodách vidieť lenivé raky, ale aj ostražité pstruhy a lipne. Okrem 50 druhov vtákov možno sledovať ladný let 100 druhov motýľov, čo je jedným z unikátnych javov Chorvátska.
Okrem neopakovateľnej rastlinnej a živočíšnej krásy sa Národný park Risnjak prezentuje aj formou početných potokov, potôčikov a horských prameňov. Nezabudnuteľná je aj panoramatická vyhliadka na celý Kvarnenský záliv.
Národný park Risnjak je naozaj hodný návštevy, čomu nasvedčujú aj z roka na rok sa zvyšujúce štatistické údaje o návštevnosti spomínaného národného parku.
 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.