Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Zaujímavé stránky
Súťaž o Vašu najkrajšiu fotografiu z Chorvátska. E-mail

Súťaž o Vašu najkrajšiu fotografiu z Chorvátska musela byť zrušená, nakoľko sa vyskytli veľmi závažné technické problémy s galériou a chybou componentu sme stratili informácie o autoroch fotografií. Túto technickú chybu sa nám nepodarilo opraviť a  preto bola kompletne stiahnututá celá galéria, všetky  fotografie a tým aj zrušená súťaž. Ospravedlňujeme sa za tento technický problém.

 
Zaujímavé stránky E-mail

Zaujímavé stránky nájdete priamo v menu alebo v sekcii Partneri

 


 
Partneri E-mail

Pelikan

Blog o letenkách a lacnom lietaní

Ubytovanie Orava

Ubytovanie Mýto pod Ďumbierom

Chata Pieniny

Ubytovanie Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

Ubytovanie penzión Obšitník Adidovce

Austrálie

www.slovenskadovolenka.sk
Chaty, chalupy a drevenice na prenájom

Spinkaj.sk - ubytovanie pre študentov

Ubytovanie na Slovensku

Turistika.cz

Zoznam ubytovania- Zoznam ubytovania na Slovensku a v Čechách.

Chorvatsko dálnice

Inzertný a informačný týždenník Pardon

Muzeum.SK – múzeá, galérie, hrady, zámky a pamiatky Slovenska

Chorvatsko

Ubytování Jizerské hory

Informácie pre Vás

Brigády pre študentov

ubytování v praze

Rezervace ubytování v ČR a v Evropě 
Ubytování Šumava  
Wellness pobyty 
Ubytování na Vysočině  
Rozprávkové ubytovanie v srdci Oravy za rozprávkové ceny už od 7
EUR

 Tatry Liptov

Chata Šopisko

 Ubytování Český Krumlov

Fotoportál, cestopisy, rady, linky, tipy, akcie, služby a všetko čo potrebujete vedieť na vašich cestách po Slovensku

Chalupy Libošovice

apartmán Na vyhlídce K.Vary

penzion A5A K.Vary

Ubytování Lipno - Dolní Vltavice - hostel a hospůdka v Dolní Vltavici, přímo u Lipna
 
Katedrála J. Strossmayera (Dakovo) E-mail
Katedrála J. Strossmayera (Dakovo)

ĐAKOVO leží v historickom regióne na západe Chorvátska, konkrétne v západnej časti Slavónie. Toto mesto je okrem iného sídlom katolíckej diecézy Đakovo-Osijek. Svoje pevné miesto tu má aj Katedrála J. Strossmayera.

Katedrála viacerých pomenovaní
Oficiálny názov chrámu znie KATEDRÁLA SV. PETRA A PAVLA. Nazýva sa však aj Katedrála J. Strossmayera, keďže ju dal z vlastných finančných prostriedkov v rokoch 1866 - 1882 vybudovať biskup Josip Juraj Strossmayer. Všeobecne je známa aj pod pomenovaním Đakovská katedrála (Đakovačka katedrala).

Sakrálna stavba je postavená z tehál. Jej interiér zdobia pestrofarebné fresky odrážajúce biblický život i jestvovanie obyvateľov južnej Európy (Chorvátov, Srbov, Bulharov a iných národov).
V krypte katedrály je umiestnený aj hrob biskupa Strossmayera.

Turistické zaujímavosti
V Đakove nájdete aj niekoľko ďalších historických pamiatok, napr.: rôzne múzeá a kláštor. Pre návštevníkov je veľkou atrakciou 500 rokov starý miestny žrebčín a konský trh.
Každoročne sa tu prvý júlový týždeň konajú folklórne slávnosti spojené so súťažením, známe ako Đakovački vezovi. Mnohé spevácke zbory či operní speváci, ktorí sa zúčastnia týchto slávností, predvádzajú svoje hudobné umenie práve v miestnej katedrále.
 
Záhreb E-mail
Záhreb

Hlavným mestom Chorvátska je ZÁHREB, ktorý domáci poznajú skôr pod označením Zagreb. Záhreb je národným symbolom štátu, centrom hospodárstva, kultúry, dopravy, ba aj vedy a výskumu. Táto chorvátska metropola poskytuje domov pre viac ako 800 000 obyvateľov.

Záhreb a jeho tajuplná história
Dejiny hlavného mesta sú zahalené tajomstvom. Pravdepodobne tu žili starí Rimania, čo potvrdzujú nálezy drobných mincí. Avšak archeológovia si nie sú doteraz celkom istí, či možno spájať históriu mesta s obdobím Rímskej ríše.
Prvé písomné zmienky o meste sa vynárajú v spojitosti s českým mníchom, ktorý tu pôsobil koncom 11. storočia v biskupskej funkcii. O niekoľko rokov neskôr, keď do Uhorska vtrhli Tatári, sa stal Záhreb útočiskom uhorského kráľa Belu IV. Tatári sa mestu pomstili takým spôsobom, že v ňom vypálili mnoho domov. V roku 1526 sa stal Záhreb súčasťou habsburskej monarchie.
O pár rokov neskôr bolo mesto dejiskom sedliackeho povstania a na konci 19. storočia bolo zase očitým svedkom zemetrasenia, ktoré malo ničivú silu a položilo ho na kolená. Aj napriek všetkému sa po rozpade monarchie dostal Záhreb na výslnie a stal sa najdôležitejším centrom danej oblasti.

Najväčšia kaviareň Európy
„Najväčšia kaviareň Európy“ – aj takto nazývajú svoje mesto domáci. Záhreb je známy predovšetkým ako rušná južanská metropola s plným priehrštím historických pamiatok, preslávený je aj svojimi povestnými cukrárňami, tzv. slastičarnami. V meste čaká na návštevníkov nespočetné množstvo kaviarní. Príťažlivou je hlavne Tkalčičeva ulica.

Na prechádzke kultúrnohistorickými pamiatkami Záhrebu
Historické jadro Záhrebu má tri časti: Kaptolu – centrum katolíckej cirkvi a duchovného života v Chorvátsku, Gradec, v súčasnosti nazývaný aj Horné mesto (kam sa dá dostať aj pozemnou lanovkou vybudovanou v roku 1888) – sídlo parlamentu a Dolné mesto – centrum hospodárskeho, vedeckého a kultúrno-spoločenského života. Kaptola a Horné mesto predstavujú stredoveký urbanistický celok. Kým Dolné mesto sa prezentuje množstvom parkov navrhnutých v tvare podkovy.
V meste sa hrdo týči množstvo pamätihodností poznačených zubom času, ktoré sa s radosťou vystavujú pohľadu turistov z celého sveta. Neďaleko Námestia Bána Josipa Jelačica nájdete vysokú Lotršćakovú vežu, z ktorej je očarujúci výhľad na okolie. Iste vás zaujme aj bývalý jezuitský kláštor či gotický Kostol sv. Marka, ktorý pochádza z 13. storočia. Zvedavému turistickému oku určite neuniknú ani také pamätnosti mesta, akými sú paláce Zrinski, Orsic alebo Draškovičov palác.
V Záhrebe sa nachádza tiež niekoľko múzeí. Napr.: archeologické, etnografické, umelecké, vodárenské a ďalšie. Milovníci flóry sa môžu pokochať na známe i menej známe rastliny v mestskej botanickej záhrade. Zaujímavé sú aj bohaté kvetinové trhy v starých uliciach Záhrebu.

Katedrála sv. Štefana – neprehliadnuteľná dominanta mesta Záhreb
V Kaptole sa nachádza majestátna dominanta celého Záhrebu, a ňou je 110 m vysoká Katedrála sv. Štefana, zvaná aj Záhrebská katedrála (Zagrebačka katedrala) s dvomi vysokými zvonicami, ktoré sú dobre viditeľné už z diaľky.Stavba bola postavená na mieste bývalej katedrály z 12. storočia, ktorá však bola vpádom Tatárov zničená. O jej financovanie sa postaral biskup Timotej. V 15. storočí sa na výzore celej stavby podieľali pražskí architekti a stavitelia. V čase osmanských vpádov bolo nutné vybudovať v jej okolí ešte opevnenie, ktoré v tom čase plnilo obrannú funkciu. V súčasnosti sa z neho zachovali už len zvyšky.
V roku 1880 bola katedrála pod vplyvom zemetrasenia zničená, čo viedlo následne k jej opätovnému vybudovaniu, ale už v novogotickom štýle. Nachádza sa tu okrem iného aj hodnotná zbierka zlata a iných cenných cirkevných vecí.
 
 TIP: Čo by mohla byť ideálna dovolenka? Chorvátsko je na ňu ako stvorené..  
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 1 - 9 z 53
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.