Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Park prírody Biokovo E-mail

PARK PRÍRODY BIOKOVO


Chorvátsko sa môže hrdo pýšiť nielen svojimi ôsmimi národnými parkami (Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvické jazerá, Risnjak a Severný Velebit), ale aj desiatimi parkami prírody, dvomi prísne chránenými prírodnými rezerváciami a vyše stovkou špeciálnych rezervácií.


Prírodný park Biokovo
Jednou zo zákonom chránených oblastí je aj prírodný park BIOKOVO. Bol založený v roku 1981 na základe vyhlásenia Parku prírody Biokovo z toho istého roku. Prečo bol navrhnutý za chránenú oblasť? Patrí medzi najvýznamnejšie pohorie Dinárskych vrchov, a zároveň predstavuje najvyššie pohorie Chorvátska, ktoré sa rozprestiera na pobreží Dalmácie.

Všeobecné geografické údaje
Časť celého pohoria, t. j. 196 km² členitého horského masívu je chránená ako prírodný park s rozptylom nadmorskej výšky od 200 m n. m. až po výšku 1 762 m n. m. Najvyšším vrchom Biokova je Sveti Jure, ktorý meria práve 1 762 m n. m. Dá sa k nemu dostať aj autom z cesty vedúcej z Tučepi. Predpokladáme, že pre menej zdatných turistov je táto informácia veľmi potešujúca a priaznivá. Pod vrchom sa rozprestiera známe letovisko Makarska. Prírodný park je na mape situovaný v Splitsko-dalmatínskej župe, čo naznačuje fakt, že Biokovo sa nachádza v blízkosti vyhľadávaných chorvátskych letovísk, ako sú napr. Baska voda alebo Tučepi.
Hranice parku Biokovo sa začínajú severozápadne v sedle Dubci pri obci Brela, na juhu sa tiahnú k sedlu Staza, na východe smerujú k sedlu Kozica a odtiaľ do sedla Saranč pri obci Gornji Igrani. Ak to počasie dovolí, vrchy Biokova ponúkajú nádherný výhľad na 252 km vzdialené talianske Monte Gargano, čo predstavuje taktiež jeden z nezabudnuteľných zážitkov prírodného parku Biokovo.
Okrem najvyššieho vrchu Biokova stoja za pozornosť aj ďalšie vrcholy, ako napr.: Sveti Ilja (1 600 m n. m.), Stropac (1 450 m n. m.) alebo Borovac (1 400 m n. m.). Turistika a horolezectvo majú v tejto oblasti dlhú históriu. Už v roku 1733 poctil Biokovo prvý „horolezec“, ktorým bol opát Fortis. V pohorí Biokova je mnoho turistických chodníkov, najlepšie označené a obnovované sú na trase k vrcholu Sveti Jure. V celom komplexe sa nachádzajú len dve turistické chaty, a to Baraka pod Svetim Jurom a chata na Kokvi.

Fauna a flóra
Hlavným znakom Biokova je nespočetné množstvo geomorfologických útvarov, sú tu rôzne krasové polia, vrty, škrapy, jaskyne, krasové pramene alebo jedinečné skaly a jamy. K najhlbším jamám patrí Amfora s hĺbkou 790 m. V tejto oblasti sa nachádzajú aj významné paleontologické náleziská. Prekrásny vzhľad krajiny dopĺňa takmer 1 000 druhov rastlín. Zo zástupcov živočíšnej ríše sa tu v hojnom počte vyskytujú všetky druhy vysokej zveri, nájdeme tu medvede, vlky, rôzne druhy šeliem, ale aj pomerne často sa vyskytujúce hady.

Špeciálne rezervácie

Park prírody Biokovo zahŕňa aj niekoľko špeciálnych rezervácií (Nevistina stina, Kuranik-Šibenik-Štropac-Vošac), či rezervácie bukových a jedľových lesov (Kaoci), pôvodných lesov so zastúpením černej borovice (Bukovac, Borovik).
Je tu situovaná aj botanická záhrada Kotišina. Má rozlohu necelých 16,5 ha a nachádza sa nad dedinou Kotišina. Návštevníkom umožňuje spoznať a pozorovať svet rastlín v ich prirodzenej kráse priamo v prírode.
 
 TIP: Čo by mohla byť ideálna dovolenka? Chorvátsko je na ňu ako stvorené.. 
 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.