Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Národný park Paklenica E-mail

NÁRODNÝ PARK PAKLENICA


Národný park PAKLENICA sa podstatne líši od charakteru Plitvických jazier, Kornati, Krka, Mljetu a Brijuni. Naopak, spolu s Národnými parkami Risnjak a Severný Velebit ho možno zaradiť do jednej skupiny na základe zhodných znakov. V tomto národnom parku nie je hlavným živlom voda, ale naopak skala.
Paklenica je určená predovšetkým pre milovníkov vysokohorskej turistiky, vášnivých horolezcov, alpinistov a speleológov. Na prázdno však neobídu ani tí, ktorí majú záľubu v obdivovaní panenskej prírody a jej úkazov, útvarov a zjavov. Samotné prostredie nadchýna jednoducho všetkých, je to jedno z najkrajších miest v Chorvátsku.


Základné údaje
Paklenica sa nachádza 45 km od Zadaru smerom k mestu Rijeka pri osade Starigrad-Paklenica. Rozprestiera sa na ploche 36,5 km² a tiahne sa pozdĺž jadranského pobrežia. Vďaka svojej prírodnej kráse a výnimočnosti si už v roku 1949 zaslúžila titul národného parku.
Paklenicu tvoria dva kaňony 3 km navzájom od seba vzdialené (Veľká Paklenica/Velika Paklenica a Malá Paklenica/Mala Paklenica), ktoré ako by čarovným prútikom vytvorila sama príroda v skalách vápencového pohoria s krasovými útvarmi zvaného Velebit. Kto by tu hľadal bežné údolia riek, tak ich nájde len sporadicky. Prevažujú tu hlavne strmé skalné vrcholy. Zraky turistov zvyknú pritiahnuť aj rôzne prírodné otvory a jaskyne.

Velika a Mala Paklenica
Velika Paklenica je v porovnaní s druhým kaňonom väčšia a tiahne sa krížom-krážom cez pohorie Velebit po dĺžke 2,5 km. Na východnej strane sa týči 400 m strmá skalná stena nazývaná Anića kuk, ktorá sa priam podsúva, aby ju viacerí okúsili na vlastnej koži. Z úst mnohých alpinistov sa dočká prívlastku najpreferovanejšia lezecká stena. Počas letnej sezóny sa na nej konajú letné kurzy lezenia.
V národnom parku má svoje miesto aj množstvo vápencových jaskýň. Jednou z najznámejších a najvyhľadávanejších je Mantia peć (Mantia pec). Hrdo sa v nej pnú 20 m vysoké stalagmity a stalaktity, sú tu aj podzemné siene veľkých rozmerov.
Mala Paklenica – menší z kaňonov nie je neskúsenej verejnosti tak dobre sprístupnený ako Velika Paklenica. Preskúmať ju možno omnoho jednoduchšie v letnom období.

Rozmanité živočíšstvo a rastlinstvo

Na pestrosti a jedinečnosti dodávajú tomuto národnému parku aj rozmanité druhy zvierat, ako napr.: orol skalný, sup bielohlavý, hadiar krátkoprstý, medveď hnedý, mačka divá alebo rys ostrovid. Z hmyzy stojí za zmienku spomenúť vysokohorských motýľov.
Vegetácia na území Paklenice je rôznorodá. Rastú tu duby, buky, hraby, ale aj jasene. Z ihličnatých stromov prevládajú jedľa a smrek.

Čo treba mať na pamäti pred návštevou Národného parku Paklenica?

Pohorie Velebit je známe nielen pestrosťou sebe vlastnej fauny a flóry, krásnym okolím, ale aj veľkou premenlivosťou počasia, ktorá prichádza nezriedka veľmi náhle. Turisti by preto mali mať na zreteli možnosť rýchlej zmeny poveternostných podmienok a byť na ne náležite pripravení a vybavení aj v zväčša slnečnom počasí počas letnej sezóny. Mimo nej treba byť ostražitý dvojnásobne.
 
 TIP: Čo takto ideálna dovolenka? Chorvátsko je na ňu ako stvorené..  
 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.