Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Národný park Mljet E-mail

NÁRODNÝ PARK MLJET


V najjužnejšej časti Chorvátska sa rozlieha už na prvý pohľad zaujímavý ostrov MLJET, ktorého západná časť bola v roku 1960 vyhlásená za národný park. Aj keď je to pomerne dosť malý ostrov, vyniká svojou zeleňou. Turisti ho častokrát označujú za najzelenší a najkrajší ostrov Jadranu s pútavou históriou.

Poloha a rozloha
Ostrov Mljet sa radí k najjužnejšiemu z Jadranských ostrovov a zaberá plochu 31 km². Cestovatelia ho nájdu v Dubrovnícko-neretvianskej župe. Na ostrov sa dá dostať trajektovým spojením alebo loďou z Dubrovníka.

Mýtus verzus realita
Pri začítaní sa do jednej z častí Homérovho starogréckeho eposu zvaného Odysea hlavný hrdina počas svojej strastiplnej cesty životom stretáva na ostrove Ogygia nymfu pod menom Kalipso, ktorá ho tam na sedem rokov života uväznila. Mnohí bádatelia a odborníci sa na základe Homérovho opisu v jeho epose domnievajú, že ostrov Mljet by mohol byť práve starogréckym ostrovom Ogygia, alebo ho aspoň do veľkej miery inšpiroval.

Historické fakty a pamiatky

Názov tohto ostrova vznikol z gréckeho slova „melite nesos“, čo znamená medový ostrov. Rimania ho zase nazývali Melita z latinského „Melleus“, čo značí sladký ako med. Ostrov bol osídľovaný od obdobia Ilýrov, čomu nasvedčuje aj množstvo kameňov pochádzajúcich z ilýrskych pevností, ako aj pozostatky hrobov v neďalekej dedinke zvanej Babine kuće.
Spomedzi archeologických nálezov z rímskeho obdobia patria k najvýznamnejším odkryté zostatky neskoroantického paláca z 3. – 5. stor. v osade Palače. Tvrdí sa, že tu mal svoje letné sídlo cisár Augustus. Západne od paláca sa zachovali zvyšky múrov predkresťanskej baziliky. Archeológovia odkryli ešte ďalšie dve baziliky, jednu z obdobia stredoveku a druhú z čias antiky. Od 12. až do 19. stor. tu sídlili benediktíni, ktorí ovplyvňovali chod i život obyvateľov ostrova po všetkých stránkach (kultúra, hospodárstvo, a iné).

Národný park
Prevažná väčšina turistov sa sústreďuje na dve prírodné slané jazerá – Veľké jazero/Veliko Jezero (145 ha) a Malé jazero/Malo Jezero (24 ha). Obidve jazerá boli pôvodne krasovými poliami, ktoré v dobe ľadovej zaliala zvýšená morská hladina Jadranu. Vďaka prítoku sladkej vody je obsah soli v jazerách o niečo nižší ako v mori, voda na kúpanie je zase o pár stupňov teplejšia než v mori. Predstavujú domov pre rozličné druhy mušlí (ustrice, slávky atď.).
Zraky turistov neprestáva pútať ostrovček na Veľkom jazere, kde je vybudovaný benediktínsky kláštor z 12. stor., ktorý sa neustále rozširoval a prestavoval. Zaujímavý je aj pohľad na Kostol Panny Márie, ktorý reprezentuje stavbu románskeho štýlu. Predsieň a strážna veža pochádzajú z obdobia renesancie. Neskôr tu boli pristavané ešte dve kaplnky v barokovom slohu. Po 2. svetovej vojne kostol zreštaurovali. V budove kláštora je dnes hotel a reštauračné zariadenie.

Zaujímavosti z fauny a flóry

Ostrov Mljet sa nenadarmo nazýva „zeleným ostrovom“. Vegetácia je tu nesmierne bohatá. Najzachovalejším lesom svojho druhu je borovicový les v okolí jazier.
Od roku 1909 sa po ostrove voľne potuluje malý živočích zvaný mungo egyptský, ktorý sa živí jedovatými hadmi. Svoju úlohu si plní svedomito, a preto si mnohí turisti môžu pokojne vydýchnuť. Nebezpečie v hadej podobe na nich v tomto národnom parku nečíha. Svoj domov tu okrem iných živočíchov našli aj sviňa divá a daniel škvrnitý. V prímorskom pásme sa objavujú tulene, ktoré sú chránenými morskými cicavcami zriedka sa vyskytujúcimi vo vodách Jadranu.
 
  TIP: Čo takto ideálna dovolenka? Chorvátsko je na ňu ako stvorené.. 
 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.