Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Centrum mesta Dubrovnik E-mail
Centrum mesta Dubrovnik

DUBROVNÍK – „perla Jadranu“. Aj takýmto atribútom možno označiť podľa mnohých jedno z najkrajších a najvýznamnejších turistických centier, ktoré Chorvátsko ponúka na svojom pobreží tiahnucím sa pozdĺž Jadranského mora. Veľké mesto so zachovaným historickým centrom obýva približne 44 000 obyvateľov, z ktorých prevažnú väčšinu tvoria hlavne Chorváti. Avšak túto destináciu letných dovoleniek si už dávno obľúbilo mnoho zahraničných turistov. Dubrovník je situovaný v oblasti rieky Neretvy, kde sa najviac rozvíjala kultúra i umenie známe a typické pre Chorvátsko.

Historické centrum – zápis do organizácie UNESCO
Dubrovníku možno pripísať niekoľko pozitívnych prívlastkov, čo bolo jedným z hlavných dôvodov preto, aby figuroval na listine kultúrneho svetového dedičstva organizácie UNESCO. Stalo sa tak presne v roku 1979.

Dubrovník chránia mohutné kamenné hradby
Vo svojich dejinách si Dubrovník po celý čas udržiaval svoju nezávislosť ako prímorské mesto, za čo vďačí do veľkej miery aj mohutnému opevneniu, ktoré tvorí v dnešnej dobe krásnu panorámu. Za 2 km dlhými a majestátnymi mestskými hradbami z obdobia stredoveku, ktoré sa spolu s hradnými baštami a vežami hrdo týčia pred všetkými návštevníkmi, sa skrýva učupené mesto z bieleho kameňa. Popri hradbách si možno urobiť romantickú prechádzku s výhľadom na more, pri ktorej vám bude na krk dýchať história sama. Okrem samotných hradieb plnila obrannú úlohu aj pevnosť Ravelin zo 16. storočia, ktorá v súčasnosti funguje ako viacúčelové kultúrne centrum. Iba v štyroch mestách v celej Európe sa zachovali mestské hradby tak, ako ich máme možnosť pozorovať v Dubrovníku.

Útoky na Dubrovník a ich ničivá sila
V priebehu rokov 1991 až 1992 bolo mesto niekoľkokrát napadnuté ostreľovaním, ktorému nedokázali mnohé historické pamiatky odolať a boli zničené.

Historické pamätihodnosti a kultúrne podujatia
Patrónom Dubrovníka je sv. Blažej, ktorý je aj hlavným ochrancom UNESCA. Staré mesto rozdeľuje na dve časti hlavná ulica Dubrovníka zvaná Stradun, na ktorej sa nachádza známa Onoforiova studňa z 13. stor. pomenovaná podľa staviteľa mestského vodovodu. Na námestí zvanom Luža je možné vidieť Rollandov stĺp, ktorý predstavuje symbol slobodného Dubrovníka, ale je tu situovaný aj barokový chrám z 18. storočia zasvätený patrónovi Dubrovníka. Práve na tomto námestí sa uskutočňujú Dubrovnícke letné hry, ktoré sa stali hlavným kultúrnym podujatím úzko spätým s historickým Dubrovníkom. Určite sa oplatí navštíviť aj Dubrovnícke múzeum, v ktorom nájdete aj expozíciu etnografického a námorníckeho múzea.
Ak vás omnoho viac zaujíma architektúra, iste vás poteší pohľad na goticko-renesančný kniežací dvor a palác z 15. storočia, ale aj na palác Sponza zo 16. storočia. Celkový historický ráz Dubrovníka dotvára niekoľko rozmanitých kláštorov, je tu prítomná aj synagóga z 15. storočia, či hodinová veža Gradski zvonik.

Na záver stručne konštatujeme, že Dubrovník ...
... nie je len vychytenou turistickou destináciou, resp. známym centrom Dalmácie, do ktorého každoročne prúdi nespočetné množstvo zahraničných turistov s cieľom oddýchnuť si pri Jadrane.
... nie je bežným mestom s jemným nádychom histórie, ktorá nikoho nezaujme a je predurčená na nevšímavosť zo strany turistov.
... má jedinečné mestské jadro, ktoré tvorí tzv. historické centrum, v ktorom je stále čo obdivovať.
... je pastvou pre oči tých návštevníkov, ktorých fascinuje umenie ako také, architektúra alebo tajuplná história.


 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.