Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Zadar E-mail

Zadar je mesto v Chorvátsku pri Jadranskom mori. Žije tu asi 82 tisíc obyvateľov, pričom prevažnú väčšinu obyvateľstva tvoria Chorváti. Zadar je správnym centrom rovnomennej župy.

Dejiny mesta

Už v 9. storočí pred Kr. bol dnešný Zadar osídlený ilýrskym kmeňom Liburnov.

V období tesne pred prelomom nášho letopočtu Zadar pripadol do správy Rímskej ríše, kde však mal svoju autonómiu. Po páde západorímskej ríše sa stal centrom Dalmáckej provincie vo Východorímskej (Byzantskej) ríši a sídlom jej správcu.

Na začiatku 11. storočia prišli do Zadaru prví Slovania - Chorváti - a rýchlo sa zmocnili vlády mesta. Neskôr v 12. storočí bojoval Zadar často s Benátkami, po niekoľkých útokoch ale prehrál a bol vyplienený vojskami Benátok a štvrtej krížovej výpravy. Nasledovalo niekoľko povstaní, ale aj tak bol Zadar pripojený pod uhorskú vládu. Tá ho o niekoľko storočí neskôr predala naspäť Benátčanom. Nová benátska vláda zrušila mestu jeho autonómiu, čo viedlo k stagnácii.

Po páde Benátskej republiky na konci 18. storočia pripadol pod správu Rakúska, neskôr pod správu Rakúska-Uhorska. Po prvej svetovej vojne sa v roku 1920 stal podľa Rapallskej zmluvy súčasťou Itálie. Za druhej svetovej vojny bol ako dôležitá fašistická pevnosť veľa razy bombardovaný britským a americkým letectvom.

Po oslobodení v roku 1944 bol Zadar v rámci Chorvátska začlenený do Juhoslávie. Po vojne sa stalo mesto turistickým centrom. To však trvalo len do balkánske vojny v roku 1991, kedy bol ostrelovaný Juhoslovanskou ľudovou armádou, ktorá dva roky obliehala mesto.

Pamiatky v Zadare

V Zadare sú pozostatky z rímskeho obdobia, sú to najmä časti opevnenia, z ktorých však bola väčšina zbúraná za čias rakúskej nadvlády. Zachovalo sa aj rímske fórum, chrám a bazilika a veľa kostolov a kláštorov zo stredoveku.

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.