|
|
Lonjsko Polje |
LONJSKO POLJE
Jedným z nezabudnuteľných pokladov, od ktorého brány svojim návštevníkov otvára Chorvátsko, je aj prírodný park LONJSKO POLJE. Predstavuje najväčšiu chránenú močiarnu oblasť nielen na území Chorvátska, ale aj v celom povodí Dunaja. Táto prírodná oblasť ponúka nevšedný pohľad na skryté zákutie chorvátskej prírody, neobyčajný zážitok pre všetkých, ktorí čakajú veľa pútavého od parku v prírode. Ťažko ho budú opúšťať nadšenci biológie, najmä botanici a ornitológovia. Prírodný park Lonjsko polje je rajom pre neobyčajných vyznávačov prírody a jej rastlinných i živočíšnych tajov.
Vysoko chránené územie Lonjsko polje patrí medzi najohrozenejšie stanoviská na celom svete. Park bol začlenený do tzv. Zoznamu Ramsarských lokalít močarísk s medzinárodným významom. Podľa náležitých Smerníc Európskej únie má toto územie nesmierny význam najmä ako biotop močiarneho vtáctva. Samotný park pozostáva z troch polí: Lonjsko polje, Mokro polje a Poganovo polje.
Lonjsko polje alebo Keď vládne prírodný živel – voda Lonjsko polje je časť zaplavenej doliny medzi riekou Sávou a Moslavačkou gorou pri rieke Lonj, ktorá je vzdialená od Siska približne 30 km. Keďže sa v tejto oblasti stretáva päť riek (Sáva, Una, Lonj, Kupa a Strug) je nebezpečenstvo záplav v ktoromkoľvek ročnom období nepredvídateľné, preto sa treba mať na pozore.
Aktivity parku prírody Tento park prírody je návštevníkom otvorený od roku 1998 so sídlom v Jasenovci, ktorý je približne 100 km vzdialený od hlavného mesta Chorvátska – Záhrebu. Informačné centrum je zriadené v dedinke Čigoč. Hlavným zameraním, resp. cieľom tejto prírodnej oblasti je ochrana základného prírodného a kultúrneho dedičstva, jeho zachovanie a rozšírenie do povedomia mnohých ľudí nielen v Chorvátsku, ale aj v ostatných krajinách sveta. Práve táto skutočnosť sa podpísala pod fakt, na základe ktorého sa s veľkým nadšením v parku konajú rôzne odborné, vedecké, výskumné a vzdelávacie aktivity, semináre i zhromaždenia. Lonjsko pole sa vyníma pestrosťou rastlinného i živočíšneho zastúpenia. V popredí stojí hlavne pozornosť kladená na ornitofaunu. Dávnejšie bola zriadená ornitologická rezervácia Krapje dol, kde je zaznamenaný prísnejší stupeň ochrany. Je tu prítomných takmer 240 druhov vtákov, z ktorých prevažná väčšinu tu má aj svoje sídla. Nachádzajú sa tu dva svetovo ohrozené druhy – orliak morský a chrapkáč poľný, ale aj vzácne európske druhy vtákov, ako napr.: bocian čierny alebo orol krikľavý. Lonjsko polje sa stalo domovom pre mnoho druhov dravých vtákov (jastrab, sokol, myšiar, a iné). Močiarne lúky, ale aj vŕby sú hodnotné pre hniezdenie kačiek. Lonjsko polje sa vyznačuje prvenstvom v tom, že sa v jeho vodách, ako v máloktorých najrýchlejšie rozmnožujú kapre. Územie parku pokrývajú lesné porasty, ktoré sú neustále zaplavované, ďalej mokré pasienky a trávnaté porasty. Bariny a močiare sú začiatkom leta pokryté farebnými kvetmi lekna a leknice. Pre úžitkovú plochu tu pripadá nepatrné percento. Nájde sa tu aj zopár utešených zachovalých drevených domčekov, ktoré rozprávkovo zapadajú do celého terénu. Človek by neveril, koľko nádhery a prekvapení tu ešte na neho čaká.
|