Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Lonjsko Polje E-mail

LONJSKO POLJE

 

            Jedným z nezabudnuteľných pokladov, od ktorého brány svojim návštevníkov otvára Chorvátsko, je aj prírodný park LONJSKO POLJE. Predstavuje najväčšiu chránenú močiarnu oblasť nielen na území Chorvátska, ale aj v celom povodí Dunaja. Táto prírodná oblasť ponúka nevšedný pohľad na skryté zákutie chorvátskej prírody, neobyčajný zážitok pre všetkých, ktorí čakajú veľa pútavého od parku v prírode. Ťažko ho budú opúšťať nadšenci biológie, najmä botanici a ornitológovia. Prírodný park Lonjsko polje je rajom pre neobyčajných vyznávačov prírody a jej rastlinných i živočíšnych tajov.

 

Vysoko chránené územie

            Lonjsko polje patrí medzi najohrozenejšie stanoviská na celom svete. Park bol začlenený do tzv. Zoznamu Ramsarských lokalít močarísk s medzinárodným významom. Podľa náležitých Smerníc Európskej únie má toto územie nesmierny význam najmä ako biotop močiarneho vtáctva. Samotný park pozostáva z troch polí: Lonjsko polje, Mokro polje a Poganovo polje.

 

Lonjsko polje alebo Keď vládne prírodný živel – voda

            Lonjsko polje je časť zaplavenej doliny medzi riekou Sávou a Moslavačkou gorou pri rieke Lonj, ktorá je vzdialená od Siska približne 30 km. Keďže sa v tejto oblasti stretáva päť riek (Sáva, Una, Lonj, Kupa a Strug) je nebezpečenstvo záplav v ktoromkoľvek ročnom období nepredvídateľné, preto sa treba mať na pozore.

 

Aktivity parku prírody

Tento park prírody je návštevníkom otvorený od roku 1998 so sídlom v Jasenovci, ktorý je približne 100 km vzdialený od hlavného mesta Chorvátska – Záhrebu. Informačné centrum je zriadené v dedinke Čigoč.

Hlavným zameraním, resp. cieľom tejto prírodnej oblasti je ochrana základného prírodného a kultúrneho dedičstva, jeho zachovanie a rozšírenie do povedomia mnohých ľudí nielen v Chorvátsku, ale aj v ostatných krajinách sveta. Práve táto skutočnosť sa podpísala pod fakt, na základe ktorého sa s veľkým nadšením v parku konajú rôzne odborné, vedecké, výskumné a vzdelávacie aktivity, semináre i zhromaždenia.

Lonjsko pole sa vyníma pestrosťou rastlinného i živočíšneho zastúpenia. V popredí stojí hlavne pozornosť kladená na ornitofaunu. Dávnejšie bola zriadená ornitologická rezervácia Krapje dol, kde je zaznamenaný prísnejší stupeň ochrany. Je tu prítomných takmer 240 druhov vtákov, z ktorých prevažná väčšinu tu má aj svoje sídla. Nachádzajú sa tu dva svetovo ohrozené druhy – orliak morský a chrapkáč poľný, ale aj vzácne európske druhy vtákov, ako napr.: bocian čierny alebo orol krikľavý. Lonjsko polje sa stalo domovom pre mnoho druhov dravých vtákov (jastrab, sokol, myšiar, a iné). Močiarne lúky, ale aj vŕby sú hodnotné pre hniezdenie kačiek. Lonjsko polje sa vyznačuje prvenstvom v tom, že sa v jeho vodách, ako v máloktorých najrýchlejšie rozmnožujú kapre.

Územie parku pokrývajú lesné porasty, ktoré sú neustále zaplavované, ďalej mokré pasienky a trávnaté porasty. Bariny a močiare sú začiatkom leta pokryté farebnými kvetmi lekna a leknice. Pre úžitkovú plochu tu pripadá nepatrné percento. 

Nájde sa tu aj zopár utešených zachovalých drevených domčekov, ktoré rozprávkovo zapadajú do celého terénu. Človek by neveril, koľko nádhery a prekvapení tu ešte na neho čaká.

 

 

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.