Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Omiš E-mail

Omiš (tal. Almissa, lat. Onaeum) je mesto v chorvátskej Splitsko-dalmatínskej župe. Má takmer 16 000 obyvateľov a je známym turistickým centrom. Mesto leží necelých 30 km juhovýchodne od Splitu. Stretávajú sa tu pohoria Mosor a Omišská Dinára. Rieka Cetina tu vytvára na mnohých miestach pred svojím ústím v Omiši hlboký a malebný kaňon. Rieka veľmi ovplyvňuje teplotu mora na tamojších plážach.

Dejiny

Omiš bol osídlený ilýrskymi kmeňmi a neskôr Rimanmi, stal sa oporným bodom neretvanských pirátov, ktorí boli veľmi obávanými protivníkmi na mori. Rieka Cetina, ktorá ústí v Omiši do mora bola pre pirátov strategickým miestem. Kostol sv. Michala z roku 1629 je na hlavnej ulici starej časti mesta. Nad kostolom je posledná zachovalá časť mestského opevnenia Peovica. V nadmorskej výške 311 m sa nachádzajú trosky pevnosti Starigrad. Na rozvoj mesta mala v minulosti vplyv susedná Poljičská republika, ktorú zrušil až Napoleon roku 1807. Za zmienku ešte stojí kostol sv. Petra na Priku z 9. storočia.

 
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2022. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.