Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Zaujímavé stránky
Chorvátske mestá E-mail
Zoznam miest v menu.
 
Najkrajšie videá z Chorvátska E-mail

Našli sme pre Vás voľne publikované videá z Chorvátska. Časom ich budeme dopĺňať. Ak máte nejaké vlastné a chceli by ste ich tu uverejniť neváhajte nás kontaktovať.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
videa E-mail
 
KULTÚRNOHISTORICKÉ DEDIČSTVO CHORVÁTSKA E-mail

 

Chorvátsko je nezávislým štátom od roku 1991, avšak krajinami sveta uznaným až o rok neskôr. Na prvý pohľad sa zdá, že korene tejto krajiny nesiahajú do dávnoveku. Ale realita je úplne iná ...

 

Chorvátsko je jednou z mála krajín, ktoré sa prezentuje ako najobľúbenejšie prímorské letovisko upriamujúce pozornosť mnohých turistov na svoje kultúrnohistorické dedičstvo. Vďaka svojej búrlivej histórii sa tu zachovali pamiatky takmer zo všetkých historických období. Svoje miesto si tu už po dlhé stáročia vydobyli mnohé antické, rímske, stredoveké pamiatky, ale aj sakrálne pamätihodnosti z obdobia romantizmu. Z obdobia stredoveku sa v Chorvátsku nachádzajú celé historické mestské jadrá, pevnosti, zámky, paláce, taktiež barokové stavby.
Chorvátsko je bohaté na UNESCO pamiatky. Medzi päť najvýznamnejších UNESCO kultúrnohistorických pamiatok patria:
  • Split s Diokleciánovým palácom,
  • Eufraziova bazilika v Poreči,
  • historické centrum mesta Trogir,
  • Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku,
  • mesto Dubrovník.

 

Chorvátsko však ponúka oveľa viac než len tieto najznámejšie pamiatky, ktoré ho istým spôsobom charakterizujú, a sú akousi povinnou učebnou látkou a výplňou hodín geografie na stredných školách. Naopak, Chorvátsko nám dokorán otvára komnatu do svojich historických tajov. Stačí mať len otvorené oči i srdce a určite si  Chorvátsko zamilujete.

 

 
Šibenik E-mail

Šibenik je mesto v Chorvátsku, ktoré leží pri ústi rieky Krka do Jadranského mora. Má približne 51 000 obyvateľov. Prvá zmienka o Šibeniku je z roku 1066 z charty chorvátskeho kráľa Petara Krešmira IV., archeologické prieskumy však preukázali, že oblasť bola osídlená už skôr, aj keď nie súvisle. Na rozdiel od iných miest, ktoré založili Gréci, Rimania alebo Ilýri, je Šibenik už od svojho založenia chorvátske mesto. Roku 1298 získal štatút mesta aj vlastnú diecézu. Do roku 1412 mesto úspešne odolávalo snahám Benátčanov o jeho ovládnutie, o zhruba sto rokov neskôr ho začala ohrozovať aj Osmanská ríša. Tej sa ho však dobyť nepodarilo; navyše v 17. storočí bol vybudovaný systém hradieb a pevnosť. S pádom Benátskej republiky sa vlastníkmi Šibeniku stali Habsburgovci; Šibenik sa tak stal súčasťou Uhorska. Po prvej svetovej vojne patril Kráľovstvu SHS a Juhoslovanskému kráľovstvu; počas druhej svetovej vojny bol okupovaný fašistickým Talianskom.

Dnes je kultúrne žijúcim mestom - každý rok sa tu konáý Medzinárodný detský festival, miestna katedrála je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a navštevuje ho veľa turistov.

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 28 - 36 z 53
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2020. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.