Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!
Chorvátsko
Forum Chorvatsko
Základné informácie
Pamiatky Chorvátska
Chorvátske národné parky
Chorvátske mestá
Župy Chorvátska
Kontakt
Výmena odkazov
Zaujímavé stránky
Partneri
Chorvátsko Chorvátsko
Forum
Zaujímavé stránky
Dubrovník E-mail

Dubrovník (po chorvátsky Dubrovnik, po latinsky Ragus; prezývané „perla Jadranu“, tal. Ragusa) je mesto v Chorvátsku. Nachádza sa pri Jadranskom mori a má okolo 43 000 obyvateľov. Mesto má veľké, charakteristické, úplne zachované historické centrum obklopené hradbami, prístav a medzinárodné letisko.

Dejiny

Historicky mesto, založené v 7. stor. po Kr., spočiatku tvorilo slobodnú kupeckú republiku (Ragusa, Dubrovnícka republika) ktorá bola najprv pod nadvládou Benátok, potom Uhorska, od roku 1526 Osmanskej ríše a ktorú roku 1806 (napoleonské vojny) obsadili a zrušili Francúzi. V roku 1667 mesto takmer zničilo zemetrasenie. Od roku 1814 Dubrovník patril Rakúsku, od 1918 štátu južných Slovanov (Juhoslávia), od roku 1991 nezávislému Chorvátsku.

 
Záhreb E-mail

Záhreb je hlavné mesto Chorvátska. Leží na rieke Sáve, južne od pohoria Medvednica. Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1093. Roku 1273 sa tu konal prvý chorvátsky snem. V 16. storočí došlo k spojeniu osád Kaptol, Gradec a Donji Grad do mesta Záhreb.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska sa tu konal snem juhoslovanských národov, ktorých zástupcovia rozhodli o vytvorení Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov. Mesto má rozlohu 641,29 km² a žije tu 800-tisíc obyvateľov, v metropolitnej oblasti 1,1 milióna.

 
Zadarská župa E-mail

Zadarská župa (chorv. Zadarska županija) je jedna z chorvátskych žúp. Leží na juhu krajiny, na rozhraní Dalmácie a vlastného Chorvátska. Jej hlavným mestom je Zadar. Zadarská župa je prímorské územie, na východe hraničí s Bosnou a Hercegovinou, na juhu zo Šibenicko-kninskou župou a na severe s Licko-senjskou župou. Jej územie je väčšinou hornaté, patria k nemu početné ostrovy (Dugi Otok, z časti aj Pag). Veľký význam tu má turistika; a to aj vo vnútrozemí, kde sa nachádza veľa národných parkov (Velebit, Telaščica, Paklenica a samozrejme aj známe Plitvické jazerá). Obyvatelia sú Chorváti, vďaka niekdajšej príslušnosti Zadaru k Benátskej republike a neskôr k Talianska tu malá časť obyvateľov stále hovorí ešte po taliansky. Do občianskej vojny v Juhoslávii žili vo vnútrozemí vo väčšom počte aj Srbi, veľká časť z nich ale odišla. Z dopravného hľadiska sú tu veľmi významné ťahy, spájajúce Záhreb zo Splitom (diaľnica a železnica). Hlavné mesto Zadar sa nachádza mimo tejto komunikácie, má ale dobrý prístup k lodnej doprave.

cz

Významné mestá

- Zadar (hlavné)

- Benkovac

- Biograd na Moru

- Nin

- Obrovac

- Pag

 
Šibenicko-kninská župa E-mail

Šibenicko-kninská župa (chorv. Šibensko-kninska županija) je jedna z chorvátskych žúp o rozlohe 2 984 km². Jej hlavným mestom je Knin. Župa leží v strednej Dalmácii v južnej časti chorvátského územia. Jej hlavným mestom je Knin. Územie župy je hornaté na východe, na západe klesá k moru – kopce sú tam nižšie a krajina je rovinatejšia. Patrí k nej aj 242 chorvátskych ostrovov v Jadranskom mori, v horách sú zase národné parky. Najväčšou riekou, ktorá rozdeľuje oblasť na dva polovice je Krka (preteká obidvomi veľkými mestami Šibenik a Knin). Obyvatelia sú prevážne Chorváti, existovala tu ale až do 90. rokoch minulého storočia veľká srbská menšina (dnes zredukovaná na 10 % obyvateľov oblasti), ktorá sa aktívne zúčastňovala dlhotrvajúcej občianskej vojny.

csk

Významné mestá

- Šibenik (hlavné)

- Knin

- Vodice

- Drniš

 
Splitsko-dalmatínska župa E-mail

Splitsko-dalmatínska župa alebo Splitsko-dalmátska župa (chorv. Splitsko-dalmatinska županija) je župa v chorvátskej Dalmácii, v južnom cípe krajiny. Jej hlavným mestom je Split. Župa hraničí na severe s Šibenicko-kninskou župou, na východe s Federáciou BiH a na juhu s Dubrovnícko-neretvianskou župou. Územie Splitsko-dalmatínskej župy je hornaté, prímorské, s mnohými ostrovmi (Brač, Hvar, Vis). Nepreteká tadiaľ žiadna väčšia rieka. Najdôležitejšia pre celú oblasť je turistika, veľa ľudí z celej Európy jazdí do miestnych kultúrne bohatých miest aj krajiny - vďaka vápencovej krajine sú tu pozoruhodné krasové útvary. Veľmi lákavé je aj more; počas posledných desaťročí sa z malých rybárskych dediniek stali prímorské letoviská (napr. Makarská riviéra). Obyvatelia sú Chorváti, žije ich tu 463 000 na ploche o rozlohe 4 534 km².

csd

Významné mestá

- Split (tal. Spalato) (hlavné)

- Hvar (tal. Lesina) (hlavné mesto ostrova Hvar)

- Trogir

- Solin

- Omiš (tal. Almissa)

- Drniš

- Makarska

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 37 - 45 z 53
Joomla SEF URLs by Artio
Milujem Chorvátsko na Facebooku
Chorvatsko informace | Chorvatsko | Chorvatsko apartmány | dovolená Chorvatsko | ubytovanie v Chorvátsku | počasie Chorvátsko | Levné letenky | Trogir Chorvátsko

© Moje Chorvátsko, 2007-2020. © mojeChorvátsko. Všetok obsah webu mojechorvatsko.sk je chránený autorským zákonom. Nie je dovolené kopírovať ani upravovať žiadne jeho časti za účelom ďalšieho použitia. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu týchto stránok bez predchádzajúceho písomného súhlasu poskytovateľa je zakázané.